گزارش پسته آمریکا

برداشت پسته آمریکا رو به پایان است و بیش از 99 درصد آن تا آخر این هفته برداشت می‌شود. مقدار محصول امسال بین 9 تا 14 هزار تن بیشتر یا کمتر از مقدار 408 هزار تن برآورد می‌شود.

سطح خسارت آفات به خصوص کرم نافه پرتقال (NOW) و زنگ زدگی پوست استخوانی پایین است. آلودگی به افلاتوکسین هیچ وقت به صفر نمی‌رسد، اما امسال سالی است که کمترین میزان آلودگی در یک دهه اخیر دیده شده است. امسال میزان پسته‌های دهن بست از 2 سال گذشته بیشتر است. سایز پسته‌ها چالش بزرگی است، به‌طوری‌که خیلی از فرآوری کنندگان به جای اُنس 25-21، اُنس 26 یا 27 دانه پیشنهاد داده اند. هفته گذشته قیمت‌های بازارهای صادراتی اعلام شد. هم اکنون پسته خشک در پوست درجه 1 آمریکایی سایز 26-23 یا 27-23 در حدود کیلویی 8.6 تا 8.7 دلار پیشنهاد شده است.

خوشحال هستیم که در دو هفته اخیر خیلی از باغات به چین دوم رسیدند. به‌طور‌کلی پسته‌های زودخندان، لکه‌دار، خسارت کرم نافه پرتقال و پسته‌های پوک و سایر خسارات کاهش داشته است. کیفیت چین دوم محصول 2018 تفاوت چندانی با چین اول ندارد. پیش‌بینی می‌کنیم برداشت محصول حدود 15 اکتبر (23 مهر 1397) به پایان برسد.

کمیته اجرایی پسته آمریکا (ACP) اطلاعات مربوط به میزان محصول را از ضباطان کالیفرنیا، آریزونا و نیومکزیکو دریافت می‌کند. طبق آمار این کمیته، ضباطان تا پایان سپتامبر (8 مهرماه) حدود 360 هزار تن پسته دریافت کردند، این در حالی است که در سال 2016 که در تولید پسته رکورد زدیم، تا پایان سپتامبر حدود 380 هزار تن پسته ضبط شده بود. برای اطلاع از مقدار دقیق محصول امسال باید تا اواسط ماه نوامبر (24 آبان) صبر کنیم، اما در حال حاضر تخمین می‌زنیم عدد نهایی تولید حدود 408 هزار تن باشد. نمودار شماره 1 درصد تحویل محصول تا پایان ماه سپتامبر را نسبت به کل محصول در بازه زمانی ده ساله نشان می دهد. در خیلی از سال‌ها بیش از 90 درصد محصول تا پایان سپتامبر تحویل و ضبط شده است، اما از آنجا که محصول 2018 دیررس بود به احتمال زیاد بعداً مشخص خواهد شد که کمتر از 90 درصد محصول تا پایان سپتامبر ضبط شده باشد. نمودار شماره 2 تخمین‌های میزان نهایی محصول 2018 را بر اساس درصد فرضی محصول برداشت شده تا پایان سپتامبر نشان می‌دهد.

البته مقدار دقیق محصول نهایی 2018 خیلی هم مهم نیست. مهم این است که در محدوده ای باشد که ضباطان، صادرکنندگان و خرده فروشان پیش‌بینی کرده اند. تمام تخمین هایی که نمودار 2 نشان می‌دهد در همان محدوده ای هستند که این گروه از فعالین صنعت پیش‌بینی کرده اند. در نتیجه، انتظار داریم تا پایان فصل بهار قیمت‌ها ثبات داشته باشند، چرا که از آن زمان به بعد عواملی مثل روند مصرف و پیش‌بینی میزان محصول سال 2019 ایران و آمریکا در تغییر قیمت‌ها موثر خواهند بود.

تقاضا برای مغز پسته سال به سال در حال افزایش است. در سال تجاری 2017 فروش داخلی و صادرات مغز پسته 30 درصد افزایش داشت. حجم زیاد پسته‌های وازد در سال های 2016 و 2017 عرضه مغز را بالا برد. امسال اما به دلیل کمبود پسته‌های وازد احتمال دارد عرضه مغز محدود باشد. قیمت‌ها با توجه به کیفیت‌های مختلف مغز احتمالاً یا ثابت می‌مانند یا اندکی بالاتر از سال تجاری 2017 خواهند بود. قیمت مغز ریز کیفیت پایین از کیلویی 14.3 دلار شروع می شود و مغز سالم با کیفیت نیز بسته به رنگ سبز مغز، میزان ضایعات و درصد مغز کامل قیمتی حول و حوش کیلویی 15.4 تا 16.5دلار خواهد داشت.